ଚାଲ ଜାଣିବା ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ

ଉତ୍କଳ

ଚାଲ ଜାଣିବା ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ
ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ ସର୍ବ ବୃହତ ମନ୍ଦିର | ନାମ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏହି ମନ୍ଦିର ସପ୍ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ରାଜା ଜଜାତି କେଶରି ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ  ଏଠାରେ ଥିବା ଲିଙ୍ଗ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ଦେଖା ଦେଇଥିବା ହେତୁ ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ସମ୍ମାନିତ | ଏହା ଚଟାଣ ସ୍ତରରୁ 8 ଇଞ୍ଚର ଏକ ବୃହତ ଉଚ୍ଚତାକୁ ଉଠିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ବ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ 8 ଫୁଟ ଅଟେ | ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଟାଉନର ପୁରୁଣା ଅଂଶରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ପରିବହନ ବ୍ୟବହାର କରି ସହଜରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବେ |

ମନ୍ଦିରର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଓଡ଼ିଶୀ ସ୍ଥାପତ୍ୟର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉଦାହରଣ ଅଟେ ଏବଂ ମନ୍ଦିରର ମୁଖ୍ୟ ଅଭୟାରଣ୍ୟକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରି ପଥର ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକୁ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛି | ଦେବୀ ଭଗବତୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏକ ଛୋଟ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଙ୍ଗଣର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ କୋଣରେ ଅବସ୍ଥିତ | ତଥାପି, କେବଳ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଅନୁଗାମୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରବେଶ ସୀମିତ | ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଏହାର ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ, ଯେତେବେଳେ ପୂରା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଫୁଲ, ଲଣ୍ଠନ ଏବଂ ଆଲୋକ ପରିଧାନ କରେ | ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଦିନକୁ  ପ୍ରାୟ 6,000 ପରିଦର୍ଶକ ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଶିବରାତ୍ରୀ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ସବ ଦିବସ ହୋଇଥାନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ 200,000 ପରିଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *